RUTUBET NEDEN OLUR

Rutubet pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Eşyaların çürümesine ve romatizma ya da alerji gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Evlerde olması gereken en uygun nem oranı ise %40 ile % 50 arasındaki değerlerdir.

Su buharı canlıların (insan, hayvan, bitki) nefes alma ve ya da terlemesinden kaynaklanabileceği gibi duş, yemek yapma, çamaşır yıkama benzeri günlük aktivitelerimiz nedeniyle de oluşabilir. Yine de evlerde sorun olarak nitelendirilebilecek düzeyde rutubetin ana nedeni genellikle evin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanır. Dışarıdaki soğuğu, yağmuru ya da farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar evdeki sıcaklığın da etkisiyle daha fazla su buharı yani rutubet oluşmasına sebep olur. Bunun dışında kullanılan ısıtma kaynağının özelliklerine göre de ev içindeki ısı farklılıkları rutubete neden olabilir. Örneğin bir odada soba yanıyor ve diğer bir oda ısıtılamıyorsa bu durum evde ısı farklılığına, dolayısıyla soğuk ve sıcak havanın karşılaşıp su buharı oluşturmasına neden olur. Ya da doğalgaz tesisatındaki bir sorun nedeniyle bir oda çok ısınırken diğerleri ısınmıyor olabilir.

RUTUBETİN OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ

Rutubet özellikle uzun süre kapalı kalan ortamlarda çürük meyve benzeri, kesif bir koku yapar. Dolap içleri bu kokudan en çok nasibini alan yerlerdir. Kokunun dışında duvar köşelerinde ve pencere diplerinde küflenme olabilir. Özellikle yağmurlu havalarda duvarlar nemlenir, yer yer su damlaları şeklinde bu nem duvardan akabilir.

Yeni eve taşınacak olanlar için en büyük handikap, özellikle yazın rutubetin kendini daha az belli etmesidir. Bir kat boyayla bile izleri kapatılabilen rutubet ne yazık ki pek çok kiracı ya da ev sahibi adayının gözünden kaçmaktadır. Bu nedenle yeni bir eve taşınırken, özellikle de eski bir bina ise bu durumu araştırmalısınız. Diğer apartman sakinleriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. Genellikle bir dairede rutubet sorunu varsa bu, diğerlerinde de olduğu anlamına gelir. Baktığınız evde banyo, mutfak ya da giysi dolabı benzeri dolaplar varsa içlerini kontrol edin. Sinmiş koku ya da dolap arkalarında hasar olabilir. Çatı ve dış cephe bakımı hakkında da sorular sorabilirsiniz. Yöneticiyle konuşup en son ne zaman onarım yapıldığını, izolasyon olup olmadığını sorabilirsiniz. Evlerin kuzeye bakan kısımları daha çok soğuğa maruz kalır. Evin kuzey cephesini sorup, dışarıdan ve içeriden duvarları inceleyebilirsiniz.

RUTUBET VE NEMDEN NASIL KURTULURUM ?

METROPOLİS Dekoratif Canlı İpek Sıva olarak firmamız; Müşterilerimizin en çok şikayeti olan duvarlarında nem ve rutubetten dolayı oluşan küf ve mantarlardan şikayetci olduklarını dile getiriyorlar. Firmamız olarak bizim bu konuda herhangi bir testimiz ve çalışmamız olmamıştır ve bu konuda garanti de vermemekteyiz. Malum halkımız çeşitli çözüm yolları bulmuşlar ve bizim ürünle kendi yöntemleriyle hem bakteri, küf oluşumundan kurtulduklarını hemde rutubet kokusunu yok ederek şık dekoratif bir duvar ve tavanları olduğunu söylemektedirler. Bu işlemi nasıl yaptıklarını sorduğumuzda bize küf ve rutubet oluşan alanı çamaşır suyu ile çok iyi bir şekilde silerek bakteri ve küfü yok ettikten sonra saç kurutma makinası ile o alanı iyice kurutup. Nem ve rutubet gelmesi muhtemel duvara komple Polisan Natura Polizolan İç Cephe Astarı ile astar yaptıktan sonra kurumasına müteakip bizim ürünlerimizden Canlı İpek Sıva’yı kullanarak bu kötü oluşumlardan kurtulduklarını söylüyorlar. Normal zamanlarda artık devamlı silmekten veya boya yapmaktan bıktıklarını hatta küf boyası sürmelerine rağmen ertesi yıl tekrar oluştuğunu ama sizin ürünleri kullandıktan sonra 2-3 yıldır herhangi bir koku, küf oluşumunun olmadığını söylemektedirler. Fakat bazı insanların nemli ve rutubetli alanlara uygulamalarının sonucunda astarlama yapmamalarından veya kalitesiz astar kullanmalarından dolayı yer yer sararmalar oluştuğunu söylüyorlar bu sebepten zemini çok iyi bir şekilde hazırlanmasının doğru olacağı kanaatindeyiz.

BU TÜR İŞLEMLER YAPMADAN ÖNCE MUTLAKA WHATSAPP ÜZERİNDEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ VE YAPILACAK ALANIN FOTOĞRAFINI GÖNDERİNİZ BU KONU İLE SU VE NEM YALITIM UZMANI SELÇUK BEYDEN BİLGİ ALINIZ WHATSAPP 0534 860 9397

Mesaj Gönder
Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Live Plaster Canlı Sıva
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?